Jak wybudować dom idealny?


Budowa domu nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim potrzebne są odpowiednie środki finansowe na kupno działki, zakup projektu domu i samą budowę. A wydatki nie są małe. Poza tym musimy dopasować projekt domu do naszych potrzeb i wymagań. Czy istnieje przepis na dom idealny?

Gdy już znajdziemy i kupimy wymarzony kawałek własnej ziemi, planujemy budowę domu. Biegamy od biura do biura architektonicznego, szukając odpowiedniego projektanta i projektu oraz liczymy pieniądze, jakie musimy wydać na załatwienie niezbędnych formalności. Nie ma optymalnego przepisu na idealny dom. Projekty domów mogą być albo bardzo dobre, albo złe. Dlatego, by wybrać ten właściwy i zgrać go odpowiednio z naszą działką, warto kierować się zdrowym rozsądkiem zarówno podczas kształtowania jego bryły jak i rozmieszczenia pomieszczeń, a wszelkie wzory i reguły traktować jedynie jako pomoc w pracach nad projektem. Nie mogą to być obowiązkowe wytyczne, bo można dojść do absurdalnych wniosków i w konsekwencji zamieszkać w domu, który nie będzie ani wygodny, ani estetyczny, a tylko zgodny z prawnymi wytycznymi czy aktualnie obowiązującą modą.

Przykładem uregulowań, które warto wykorzystać jest na pewno świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Jest to specjalny dokument, który określa wielkość zużycia energii w powiązaniu z ogrzewaniem, wentylacją, chłodzeniem i przygotowaniem ciepłej wody oraz oświetleniem. Powinno to pomóc w ocenie energochłonności domu. Energochłonność określa też wstępne koszty eksploatacji budynku. Decydując się na budowę domu musimy dostosować go do miejscowych przepisów, naszych potrzeb i budżetu, co wcale nie jest łatwe. Zdrowy rozsądek zapewni nam jednak dobry projekt domu.
Projekty domów jednorodzinnych powinny więc zawierać oszczędną, prostą konstrukcję i energooszczędne elementy. Wtedy dom będzie estetyczny, ponadczasowy i bardzo funkcjonalny.

Previous Dom idealny
Next Inteligentny dom - inteligentny projekt