Drewniany szkielet w nowoczesnym domu


Drewno jest znanym materiałem budowlanym od tysiącleci. Jest jednym z najstarszych budulców, jakie człowiek wykorzystuje w budownictwie. Obecnie drewno wróciło do łask w budownictwie mieszkaniowym, a przede wszystkim w budownictwie domów jednorodzinnych. W Polsce coraz częściej powstają domy drewniane lub budowane są ściany przy użyciu drewna. Na rynku istnieje kilka technologii, które wykorzystują drewno jako budulec domów.

Jest to między innymi technologia szkieletowa, w której powstają kanadyjskie domy drewniane, zwane domami szkieletowymi. W tej technologii powstaje między innymi szkielet ściany. Szkielet jest skonstruowany z gęsto rozstawionych słupków i belek o niewielkich przekrojach. Szkielet jest zazwyczaj wznoszony element po elemencie na placu budowy. Może też być zastosowana technologia szkieletu formowanego. Wtedy szkielet formowany w gotowe przestrzenne elementy ścian powstaje w specjalnej hali produkcyjnej i montowany jest na budowie. Takie domy nowoczesne są nazywane prefabrykowanymi, gdyż mają prefabrykowany szkielet drewniany. Wypełnieniem szkieletu jest lekka izolacja termiczna ze styropianu. Budynki szkieletowe są bardzo lekkie w porównaniu murowanymi. Mogą być budowane na gruntach o słabej nośności. Ich zaletą jest także uniezależnienie od warunków atmosferycznych oraz szybka budowa. Wystarczy kilka tygodni od rozpoczęcia montażu na wcześniej przygotowanym fundamencie.

Kolejna technologia to konstrukcja bala drewnianego. Dostępne są między innymi domy z bali drewnianych, które zostały zaprojektowane w bardziej przystępnej wersji. Ściany budynku są mianowicie ułożone są z tzw. półbali i dodatkowo ocieplone od wewnątrz. Domy z bali są budynkami ekologicznymi - budowanymi z najbardziej naturalnego budulca, jakim jest drewno. Poza tym posiadają szczególny walor estetyczny, jakim jest drewno, które można odpowiednio wyeksponować. Domy z bali to domy energooszczędne, gdyż drewno jest bardzo ciepłym materiałem. Łatwo się nagrzewa, ale wolno oddaje ciepło.

Previous Jak zaoszczędzić na cieple?
Next Dom nowoczesny - czyli jaki?