Inteligentny dom - inteligentny projekt


Inteligentny dom zaczyna się od inteligentnego pomysłu, dotyczącego ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań, które ułatwią życie mieszkańcom. Jakie są to rozwiązania?

Inteligentne domy kojarzą się jednoznacznie z domami z przyszłości, które będą naszpikowane elektroniką w służbie człowieka. To są samootwierające się drzwi, okna, sprzęt AGD, który wie, kiedy chcemy z niego skorzystać, reagujący na nasze potrzeby... Obecnie, domy nowoczesne, wykorzystują dużą dozę automatyki, która nie jest z gatunku s-f, ale ułatwia życie i przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze mieszkańcom takiego domu. Projekty domów nowoczesnych, inteligentnych mogą zakładać różne rozwiązania. Jednym z nich są systemy sterujące centralnie oświetleniem czy ogrzewaniem centralnym w budynku. Domy jednorodzinne są wyposażone na przykład w czujniki ruchu, które pozwalają włączać i wyłączać światło wtedy, gdy człowiek znajduje się w danym pomieszczeniu. Jest to bardzo oszczędne rozwiązanie. Koszty energii zostają zniwelowane prawie do zera. Mogą to być również czujniki sterujące otwieraniem i zamykaniem bram garażowych i drzwi wejściowych. Inteligentne rozwiązania to również systemy alarmowe, które nie tylko chronią dom przed rabusiami, ale również reagują na dym, ogień, wodę, czyli zabezpieczają mienie przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą się przecież wydarzyć w każdej chwili.

Domy inteligentne są zazwyczaj domami ekologicznymi, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł ciepła takich jak słońce, czy wiatr. Do domów inteligentnych można zaliczyć budownictwo pasywne, które jest coraz bardziej modne i doskonale wpisuje się w trend ekologiczny. Domy energooszczędne są także domami inteligentnymi. Generalnie można stwierdzić, że budynki inteligentne to budynki, które zawierają nietuzinkowe, ale bardzo nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie swoim mieszkańcom.

Previous Jak wybudować dom idealny?
Next Domy jednorodzinne parterowe