Dom idealny


Jak zbudować dom idealny? Projekt domu powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, a sam budynek powinien nawiązywać do lokalnej stylistyki, wtedy powstanie dom idealny, doskonale wkomponowany w otoczenie, wygodny – po prostu dom z naszych marzeń.

Warto rozejrzeć się dookoła siebie. Współczesne osiedla nie grzeszą harmonią i spójnością. Domy różnią się stylistycznie i kolorystycznie, rażą nawet różną formą i gabarytami. Daleko im więc do ideału estetycznego. Jak twierdzą specjaliści jest to wynik tak zwanej architektury spadochronowej, czyli typowych projektów domów, które można nagminnie kupić w łatwo dostępnych miejscach. Niestety, adaptacja projektu, która powinna być przeprowadzona rzetelnie, zazwyczaj taka nie jest i w efekcie na osiedlach mamy obraz nędzy i rozpaczy. A szkoda, ponieważ wystarczy tylko kilka prostych zabiegów, by zachować estetyczny ład i porządek.

Wystarczy odpowiednio wpisać dom w otoczenie. Projekt domu jednorodzinnego powinien zawierać w sobie filozofię spokoju i harmonii oraz odrobinę umiejętności wtopienia architektury w otaczający ją krajobraz. Należy więc zachować odpowiednie gabaryty domu, zastosować należyte materiały i kolory, a także dopasować się do lokalnej stylistyki. Powyższe zasady powinny dotyczyć tak samo domów nowoczesnych, jak i stylizowanych na historyczne.
W zabudowie niskiej nie warto budować wysokich i przerośniętych budynków i odwrotnie – przy zabudowie wyższej zaleca się dopasować wysokość nowych domów. Rozmiar budynku należy także dopasować do wymiarów działki, na której stoi, by nie był ani za duży, ani za mały. Podobnie ma się rzecz z proporcjami domu i doborze odpowiedniej kompozycji jego elewacji, czyli takich elementów jak ona, drzwi i powierzchnia ścian.

Pamiętajmy także, że czasami mniej znaczy lepiej, ale zawsze należy we wszystkim zachować umiar, tylko wtedy budynek naprawdę będzie piękny i idealny.

Previous Wytyczne domów energooszczędnych
Next Jak wybudować dom idealny?