Domy parterowe - domy wygodne


Domy parterowe są domami jednorodzinnymi, które posiadają jedną kondygnację mieszkalną. Są to budynki stosunkowo niewielkie, których powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych. Można – jeśli dom taki ma zaprojektowany spadzisty dach, wykonać w nim dodatkowo użytkowe poddasze, a tym samym naturalnie powiększyć powierzchnię mieszkalną. Gotowe projekty domów parterowych prezentują budynki o różnej bryle. Domy parterowe nie muszą mieć spadzistych dachów, a na przykład dachy płaskie, na których z powodzeniem można dobudować kolejną kondygnację. Dom parterowy jest więc budynkiem bardzo uniwersalnym.
Domy parterowe budujemy najczęściej na dużych działkach, na których jest przewidziany piękny, duży ogród. Wtedy takie budynki stwarzają wrażenia bycia oazą spokoju i ciszy, umożliwiają obcowanie z naturą poprzez harmonijne przejście z domu do ogrodu i połączenie budynku na przykład wspaniałym, dużym tarasem.
Domy parterowe charakteryzują się pełnym brakiem barier architektonicznych. Jest to jedna z największych zalet takich domów. Budynek domu parterowego idealnie nadaje się też dla rodzin z małymi dziećmi, dla ludzi starszych i dla osób niepełnosprawnych. Na jednej kondygnacji nikt nie czuje się wyobcowany i samotny. Cała rodzina przebywa razem przez wiele lat. Parterowy dom służy integracji rodziny i wzmacnianiu więzi pomiędzy wszystkimi domownikami.
Budowa domu parterowego nie jest ani zbyt droga ani zbyt tania. Nie kosztuje więcej niż budowa domy piętrowego, który ma tę samą powierzchnię. Najdroższa jest budowa dachu a także fundamentów. Jedna i druga powierzchnia jest duża i stąd niemałe koszty. Oszczędności natomiast zyskuje się na braku schodów. Brak schodów to również dodatkowa powierzchnia do wykorzystania. Oszczędności to również prace wykończeniowe, które są o wiele tańsze niż w przypadku domu piętrowego. Do zalet domu parterowego należą niewątpliwie niższe koszty jego budowy, brak przeszkód architektonicznych, funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz integracja z ogrodem i bliskość natury.

Previous Jaki dom jednorodzinny wybrać
Next Budowa domów nowoczesnych