Domy tradycyjne – ponadczasowe piękno


Jeśli ktoś jest tradycjonalistą, powinien zamieszkać w domu tradycyjnym, budowany w strefie środkowoeuropejskiej, domu, który nie znosi ekstrawagancji, nietypowych kształtów, który wyrasta z naszego kręgu kulturowego. Czym jest dom tradycyjny? Jak wygląda zazwyczaj projekt domu tradycyjnego?

Projekty domów tradycyjnych są przeznaczone dla zwolenników tradycyjnej architektury, czyli posiadają bryłę prostą, bez wymyślnych kształtów i nowoczesnego wykończenia elewacji takimi materiałami jak szkło czy metal. Tradycyjna bryła domu doskonale się wpisuje zarówno w przestrzeń miejską jak i wiejską. Domy tradycyjne posiadają standardowy układ wnętrza z zasadniczym podziałem na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej znajduje się gabinet, salon i kuchnia. Kuchnia jest tu zazwyczaj osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, co zdecydowanie odróżnia ją od nowoczesnego otwarcia na salon lub jadalnię. W domu tradycyjnym nie ma ogromnych przeszkleń, dominuje tu tradycyjna stolarka drewniana. Podobnie tradycyjne są drzwi wejściowe i usytuowanie garażu, który jest albo wkomponowany w bryłę budynku, albo stanowi osobny budynek. Domy tradycyjne posiadają zazwyczaj standardowy dwu-spadzisty lub czterospadowy dach z użytkowym poddaszem.

Znajdują się wśród nich domy o różnej powierzchni. Mogą to być budynki o dużej kubaturze, ale i niewielkie domki, które mogą zostać wybudowane na małych i nietypowych działkach. Domy tradycyjne to domy parterowe oraz z poddaszem, z garażem i bez garażu, mogą to być budynki wolnostojące – domy jednorodzinne, mogą występować w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Ciekawą ofertą wśród projektów domów tradycyjnych są projekty tak zwanych domów dworkowych. Tutaj mianem tradycyjnego domu określa się staropolską architekturę szlacheckiego dworku. Są tu więc ganki w formie portyku kolumnowego, okiennice, rozłożyste dachy z małymi lukarnami.

Previous Projekty domów w stylistyce dworkowej
Next Nowoczesne pomysły